Rehabilitacja głosu

Dla kogo przeznaczona jest rehabilitacja głosu? Kiedy zgłosić się do lekarza foniatry? Jakimi metodami rehabilitacji głosowej dysponuje logopeda?

Rehabilitacją głosu powinny zostać objęte wszystkie osoby, cierpiące na zaburzenia powstawania głosu lub jego jakości. Nie powinno się czekać, aż sytuacja dramatycznie się pogorszy – każde zaburzenie głosu trwające dłużej niż 3 tygodnie wymaga konsultacji lekarskiej. Ważna jest tu współpraca interdyscyplinarna – foniatra, laryngolog, logopeda. Foniatra to lekarz specjalizujący się właśnie w zaburzeniach głosu. Ustali on przyczyny trudności, zbada funkcje krtani w badaniu obrazowym, zaleci najlepsze leczenie oraz określi rodzaj niezbędnej rehabilitacji.

Logopeda dostosowuje się do zaleceń foniatry, wdrażając zalecone przez niego formy terapii. Niejednokrotnie, do rehabilitacji głosu włączane są zabiegi fizykalne takie jak jonoforeza, które wykonywane są pod nadzorem fizjoterapeuty. Logopeda natomiast może zaproponować: przeprowadzenie terapii manualnej, masażu, kinesiotaping, normalizację pozycji krtani, przeprowadzenie edukacji dotyczącej profilaktyki oraz łagodzenia zaburzeń głosu (prawidłowa higiena oraz emisja głosu), terapię LaxVox, poprawę toru oddechowego, dobór materiału do ćwiczeń w domu oraz zaleceń terapeutycznych. Każdy cykl rehabilitacji powinno rozpoczynać badanie kliniczne z użyciem kwestionariuszy. W taki sposób na początku oceniamy nad czym dokładnie będziemy pracować i jaki jest stan wyjściowy, a po zakończonym cyklu rehabilitacji pozwali to na ocenę wyników zastosowanej terapii.

Warto zaznaczyć, iż rehabilitacja głosu nie jest przeznaczona jedynie dla śpiewaków czy osób zawodowo posługujących się głosem (dziennikarze, lektorzy itp.), gdyż efektywne tworzenie mowy jest tak samo istotne dla komfortu życia każdej innej osoby. Dlatego też, nie wstydźmy się zwrócić o pomoc do lekarza foniatry czy logopedy, w momencie zauważenia niepokojących objawów ze strony swojego narządu głosu.

Objawy niepokojące:
– utrzymujący się ból gardła
– uczycie przeszkody w gardle
– zmiana jakości głosu
– utrzymująca się chrypka
– zmiany głosu utrzymujące się po wyleczeniu infekcji
– zaniki głosu
– osłabienie siły głosu
– mówienie z trudem
– bolesność przy dłuższym mówieniu
– zmiany głosu w ciągu dnia np. rano lub wieczorem
– trudności z byciem zrozumianym przez innych np. w hałasie
– mówienie bardzo głośno, wybuchowo
– konieczność częstego odkrztuszania, odchrząkiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *