V-VST w diagnostyce dysfagii

V-VST (Volume-Viscosity Swallow Test)  to test, który pozwala wykryć ciche aspiracje, gdy nie posiadamy dostępu do badań instrumentalnych takich jak VFSS.

Do badania V-VST używamy pulsoksymetru, który pozwala wykryć spadek saturacji. Jest to test, w którym badamy różne konsystencje: badanie rozpoczyna się podaniem płynu zagęszczonego do konsystencji nektaru, następnie płynu niezagęszczonego a na końcu konsystencji budyniu. Każdą konsystencję podaje się w 3 objętościach: 5ml, 10ml, 20 ml. Jeśli przy konsystencji nektaru wystąpią objawy aspiracji nie podaje się większych objętości oraz należy przejść bezpośrednio do konsystencji budyniu (z pominięciem płynu niezagęszczonego). Jeśli w przypadku konsystencji budyniu również wystąpią objawy aspiracji należy przerwać badanie.

Uwaga! Po podaniu płynu każdorazowo wykonujemy osłuchową ocenę krtani oraz głosu, dodatkowo obserwując czy nie występują inne objawy aspiracji: kaszel, spadek saturacji o 3% (w stosunku do wartości wyjściowej), zamiana jakości głosu czy wyciekanie płynu jamą ustną.

W zmodyfikowanej wersji można użyć pulsoksymetru do wykrycia cichych aspiracji np. przy przesiewowym teście połykania wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *