Ćwiczenia sprawności rąk cz. 2.

Dziś druga część wpisu na temat ćwiczeń małych rączek.

O tym jak ważne jest rozwijanie sprawności rąk dla rozwoju mowy pisałam tu.

Poprzedni wpis z tej serii, zawierający propozycje ćwiczeń do wykonania w domu znajduje się tu -> klik.

Poniżej przedstawię listę zabaw, które wykorzystuję do ćwiczeń m.in. sprawności rąk, analizy i syntezy wzrokowej, naśladownictwa, pamięci słuchowej oraz rozwijania zasobu słownictwa. Wszystkie te ćwiczenia pomagają udoskonalać planowanie ruchów – praksję.

  1. Piesek Rex – interaktywna zabawka, którą można wykorzystać również bez włączania. Cała zabawa polega na tym, żeby nakarmić psa kostką określonego koloru lub z danym kształtem. Rączki ćwiczą przy otwieraniu plecaka Rexa, przy wyciąganiu z niego kostek, przy układaniu ich po kolei, przy włączaniu zabawki, przy karmieniu psa oraz przy późniejszym chowaniu kostek do plecaka. Przy okazji poznajemy i utrwalamy kolory i kształty.
  2. Układanki i puzzle – wszelkiego rodzaju układanki – ćwiczą wzrok oraz rączki. Dziecko chwyta obrazek za wystający uchwyt i je dopasowuje. Układanki w których należy połączyć ze sobą elementy, tak by powstał obrazek, również są doskonałą propozycją dla dzieci – takie pomoce łatwo zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy jedynie pociąć na dwa lub trzy kawałki zdjęcie z gazety. Jest to świetne ćwiczenie na analizę i syntezę wzrokową.

  3. Stemple – super zabawa dla dzieci, która przy okazji przygotowuje rączki do pisania. Dodatkowo dzieci uczą się precyzyjnego przystawiania stempelka do kartki oraz dokładania odpowiedniej siły nacisku. Na koniec dziecko musi zamknąć stempel, co wcale nie jest takim prostym zadaniem.
  4. Instrumenty – cudowne ćwiczenia rozwijające słuch oraz ręce – gra na marakasach, cymbałkach, bębenku, trójkącie, tamburynie keyboardzie itp. Instrumenty te trzeba chwycić oraz wykonać odpowiedni ruch ręki aby wydały z siebie dźwięki. Dodatkowo możemy ćwiczyć tu naśladownictwo, poczucie rytmu itp.
  5. Gry typu Zawody i Skojarzenia – gry mają formę puzzli, oprócz wzbogacania słownictwa, można przy okazji poćwiczyć precyzyjne ruchy rąk oraz wzrok.
  6. Kostki do napojów – ćwiczenie znane z wpisu o analizie i syntezie wzrokowej – dziecko samodzielnie rozkłada plastikowe miski oraz sortuje kostki wypełnione wodą (dodatkowo jest to element sensoryczny). Do tego celu można wykorzystać szczypce (ćwiczenie chwytu pęsetowego) lub zbierać kostki rękami.
  7. Gry typu Spadające Małpki – na początku dziecko wkłada patyczki do przegródek, tak aby tworzyły gałęzie dla małpek. Następnie wrzucamy małpki do środka i zaczynamy grę. Do zestawu dołączona jest kostka z polami w kolorach odpowiadającym patyczkom. Po każdym rzucie dziecko wyciąga jeden patyczek i zbiera małpki które spadły. Według zasad wygrywa osoba, która zbierze mniej małpek, jednak dzieci bawią się lepiej, gdy odwrócimy zasady i zwycięzcą zostaje gracz z największą ich ilością.
  8. Gry typu Balans – świetne ćwiczenie dla rąk oraz rozwijające wyobraźnię przestrzenną.
  9. Sortery – w zależności od wieku w jakim jest dziecko można wybrać łatwiejsze lub trudniejsze układanki. Do tych trudniejszych należą te, które posiadają bardzo wiele kształtów i kolorów lub te duże gumowe, które należy włożyć pod odpowiednim kątem i docisnąć.
     
  10. Gry typu Loteryjka lub Memo – dobre nie tylko na ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej oraz naprzemienności, ale również dla rąk. Małe kwadraciki trzeba wysypać, odpowiednio obrócić a następnie losując wybierać dany element.
  11. Zabawki typu Farma, Remiza strażacka, Zoo – oprócz ćwiczenia rąk, można tu wpleść również naukę i utrwalanie relacji przestrzennych.
  12. Gra Patyczaki – ćwiczymy ręce zarówno przy układaniu patyczków na szablonie oraz przy odkładaniu ich na miejsce. Dodatkowo ćwiczymy analizę i syntezę wzrokową.
  13. Układanie klocków Lego – budowanie zamków, mostów itp. z klocków pozwala ćwiczyć oprócz sprawności rąk, również planowanie oraz wzrok.
  14. Klamerki – można poprosić dziecko o pomoc w rozwieszaniu prania, jednak gdy nie mamy takiej możliwości, można użyć plastikowego kubka i poprosić aby dziecko przyczepiło klamerki na jego krawędź.
  15. Kółka – układanie ich pozwala nie tylko ćwiczyć ręce, ale także wzrok – różnicowanie wielkości.
  16. Książki typu Doprowadź Misia do celu – Dziecko za pomocą wskazującego palca przesuwa misia po drodze i doprowadza go do odpowiednich domów. Jest to również dobre ćwiczenie na analizę wzrokową i planowanie.

Owocnych ćwiczeń w formie zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *