V-VST (Volume-Viscosity Swallow Test) to test, który pozwala wykryć ciche aspiracje, gdy nie posiadamy dostępu do badań instrumentalnych takich jak VFSS.
Do badania V-VST używamy pulsoksymetru, który pozwala wykryć spadek saturacji. Jest to test, w którym badamy różne konsystencje: badanie rozpoczyna się podaniem płynu zagęszczonego do konsystencji nektaru, następnie płynu niezagęszczonego a na końcu konsystencji budyniu. Każdą konsystencję podaje się w 3 objętościach: 5ml, 10ml, 20 ml. Jeśli przy konsystencji nektaru wystąpią objawy aspiracji nie podaje się większych objętości oraz należy przejść bezpośrednio do konsystencji budyniu (z pominięciem płynu niezagęszczonego). Jeśli w przypadku konsystencji budyniu również wystąpią objawy aspiracji należy przerwać badanie.
Uwaga! Po podaniu płynu każdorazowo wykonujemy osłuchową ocenę krtani oraz głosu, dodatkowo obserwując czy nie występują inne objawy aspiracji: kaszel, spadek saturacji o 3% (w stosunku do wartości wyjściowej), zamiana jakości głosu czy wyciekanie płynu jamą ustną.
W zmodyfikowanej wersji można użyć pulsoksymetru do wykrycia cichych aspiracji np. przy przesiewowym teście połykania wody.